Image default
دکوراسیون اتاق خواب سرویس خواب

راهنمای انتخاب تخت خواب مناسب شما

خواب یکی از نیازهای مشترک و اساسی همه افراد به حساب می آید. طبق آمارهای به دست آمده تقریباً افراد در طول شبانه‌ روز یک ‌سوم زمان خود را در رختخواب می‌گذرانند. یک خواب راحت باعث می شود تا سرحال و پر انرژی از خواب بیدار شوید و در انجام فعالیت های روزمره خود هیچ گونه احساس خستگی و کسالت نداشته باشید. از اینرو برای داشتن خوابی راحت و آرام، انتخاب تخت خواب استاندارد و با کیفیت ضروری می باشد تا بتوانید روز خود را با انرژی آغاز نمایید.

اهمیت خوابی راحت، لزوم افزایش اطلاعات افراد در زمینه تخت خواب استاندارد را ایجاب می کند. بنابراین کسب آگاهی کامل از نیازهای شخصی خود و ویژگی‌های یک تخت خواب مناسب شما را در یک خرید عالی و با کیفیت کمک خواهد کرد.  عواملی که در انتخاب تخت خواب مناسب موثر هستند می توان به چند مورد اشاره کرد، از جمله: اندازه، ارتفاع، جنس، تنوع طرح و رنگ و…

ما در این مقاله با ارائه مطالبی مفید در زمینه تخت خواب استاندارد و با کیفیت، شما را در داشتن خریدی موفق کمک خواهیم نمود.

. ارتفاع مناسب تخت خواب:

 ارتفاع تخت خواب، یکی از ویژگی های مهم در انتخاب تخت خواب با کیفیت به حساب می آید، و از آن به‌‌ عنوان راهی برای عبور هوا در نظر گرفته می شود.

ارتفاع مناسب تخت خواب، منجر به عدم رشد میکروب‌ها در گرما و رطوبت می شود. به بیانی دیگر ارتفاع استاندار تخت خواب، علاوه بر اینکه خوابی راحت، را برای افراد در پی دارد، منجر به گردش جریان هوا  از قسمت زیرین تشک نیز خواهد شد.

در واقع شما برای داشتن یک تخت خواب استاندارد در وهله اول باید به ارتفاع آن توجه داشته باشید.

سرویس خواب edvard
سرویس خواب ادوارد

یک تخت خواب ایده آل و استاندارد نباید با زمین تماس داشته باشد. باید گردش هوا به خوبی در تخت خواب جریان داشته باشد.  هرچه تخت خواب فاصله مناسبی از زمین داشته باشد گردش هوا به خوبی انجام خواهد گرفت. فقط در این حالت شما باید مدام زیر تخت را تمیز نگه دارید! اما خواهید توانست یک خواب راحتی را تجربه کنید. برای سهولت در تمیز کردن زیر تخت خواب سعی کنید تخت خوابی را انتخاب نمایید که دسترسی به قسمت‌های زیرین آن آسان تر باشد.

تخت خواب مناسب برای بزرگسالان دارای چه ارتفاعی است؟

ارتفاع استاندارد تخت خواب، برای یک فرد بزرگسال 40 سانتی‌ متر می باشد، اندازه های کمتر و یا بیشتر از 40 سانت ممکن است دردسرآفرین باشند. به عنوان مثال، اگر ارتفاع تخت کمتر از این میزان باشد زمان نشستن روی لبه تخت، پاها کاملا جمع خواهد شد و زانوها بالا می آیند که این مسئله باعث ایجاد یک حس ناخوشایند بخصوص در افراد بلند قد می شود.

سرویس خواب دیاموند

به طور کلی زاویه مناسب در هنگام نشستن بر روی تخت خواب باید نود درجه باشد. به صورتی که شما بتوانید به راحتی پاها را با روی زمین بگذارید و زانوها قائم بر بدن شما باشند.

اگر ارتفاع تخت بیش از 40 سانتی متر باشد، علاوه بر اینکه خطر آسیب‌ دیدگی در صورت افتادن از روی تخت، وجود دارد. همچنین نشستن روی تخت و حتی بالا و پایین رفتن از آن برای افراد به خصوص افراد، قد کوتاه با مشکل همراه خواهد بود. با توجه به ارتفاع استانداردی که ذکر شد، بهترین راه برای خرید یک تخت خواب استاندارد نشستن روی آن و امتحان کردن ارتفاع تخت خواب از روی زمین می باشد.

. تخت خواب مناسب کودکان و ارتفاع استاندارد آن

ارتفاع استاندارد تخت خواب برای کودکان، با توجه به گروه سنی آنها  متفاوت خواهد بود. اما به‌ صورت میانگین می توان ارتفاع مناسب تخت کودک را ۳۰ سانتی ‌متر در نظر گرفت.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر کودک شما درحال رشد است باید به میزان رشد کودک توجه نمایید. در این حالت، خرید تخت خواب هایی که قابلیت تنظیم شدن ارتفاع را دارند می‌تواند برای کودکان بسیار مفید باشد. چرا که با افزایش سن کودکان قابل تنظیم  خواهند بود. اگر کودک شما تحرک زیادی دارد و امکان افتادن از روی تخت خواب وجود دارد، می‌توانید با خرید محافظ ‌ها و نرده های مختلف این امر را به حداقل ممکن برسانید.  چرا که نرده‌های محافظ می تواند از کودک شما مراقبت کند.

تخت خواب‌های چند منظوره

تخت خواب ‌های چندمنظوره به علت این که از سنین نوزادی تا نوجوانی قابل استفاده می باشند تخت خوابی مناسبی برای کودکان بشمار می روند.

یکی دیگر از انواع تخت خواب ‌های موجود در بازار، تخت خواب‌ های دو طبقه می باشد، که برای اتاق کودک و نوجوان، بخصوص منازلی که دارای فضای کوچکی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع این نوع تخت‌ها بین هفتاد و پنج تا صد و هفتاد و پنج سانتی‌متر متغیر می باشند.

ارتفاع بین دو طبقه را، عددی بین سی و هفت الی نود و هشت سانتی‌متر می توان در نظر گرفت. دقت داشته باشید  که این نوع تخت خواب ‌ها برای کودکان زیر شش سال مناسب نیستند.

سهولت در جا به جایی تخت خواب

علاوه‌ بر ارتفاع تخت خواب، باید سهولت جابجایی آن را نیز به ‌‌عنوان یکی از شاخصه‌های مهم در هنگام خرید یک تخت خواب استاندارد نظر گرفت.

 قطعا مطلع هستید که تقریباً بیشتر تخت خواب‌های موجود در بازار قابل جدا شدن هستند. اگر مستأجر هستید و امکان جابجایی و اسباب کشی بیشتری داشته باشید، بهتر است به فکر تخت خواب هایی مقاومی باشید که به‌راحتی امکان جابجایی داشته باشند و آسیب نبینند.

سرویس خواب Alberto
سرویس خواب آلبرتو

شما می‌توانید اطلاعات دقیق هر نوع تخت خواب را از فروشنده بپرسید. مسئله دیگری که در مورد سهولت جابجایی اهمیت بسزایی دارد، سبک بودن تخت خواب می باشد. برخی تخت خواب‌ های موجود در بازار بسیار سنگین بوده و حمل‌ و نقل و جابجایی آنها بسیار سخت می باشد. پس اگر به‌‌عنوان یک مستاجر قصد جابجایی داشته باشید، بهتر است به دنبال خرید یک تخت خواب مناسب باشید.

پایه مستحکم تخت خواب

پایه های مستحکم یکی از نکات کلیدی در انتخاب تخت خواب استاندارد، می باشد. پایه باید علاوه بر وزن تشک، وزن فرد را نیز به راحتی تحمل کند. اگر پایه تخت خواب مستحکم نباشد به سادگی دچار ترک‌خوردگی و یا شکستگی خواهد شد.

برخی از تخت خواب های موجود در بازار به صورت جک دار عرضه می شوند. کفی هایی که به حالت جک دار باشند نیازی به پایه نداشته و امکان دسترسی آسان به فضای زیر تخت و البته نگهداری وسایل را هم خواهند داشت. همچنین تخت‌های دارای کفی جک دار به‌صورت معمول از نوع بدون جک و پایه دار، گران ‌تر می باشند.  شما باید در انتخاب یک تخت خواب استاندارد و پایه دار، به مقاومت پایه های آن دقت کنید.

جنس تخت خواب و شناخت ویژگی های تخت خواب استاندارد

یکی دیگر از عوامل حائز اهمیت انتخاب تخت خواب استاندارد، جنس تخت خواب می باشد. به طور معمول امروزه، جنس تخت خواب‌ های موجود در بازار از نوع چوبی، فلزی، ام دی اف، ملامینه و یا ترکیبی از فلز و ام دی اف می باشد. لازم به ذکر است که، تخت خواب‌های چوبی و ام دی اف به دلیل استفاده از چوب ‌های مرغوب دارای کیفیت بالایی می باشند. سعی کنید در هنگام خرید با توجه به بودجه خود، یک تخت خواب مناسب و مرغوب خریداری نمایید.

تخت‌های فلزی موجود در بازار به نسبت تخت خواب‌ های ام دی اف و چوبی دارای قیمت پایینی هستند، اما احتمال اینکه زیبایی تخت خواب های چوبی را نداشته باشند، وجود دارد.

نکات انتخاب تخت خواب مناسب

در هنگام انتخاب تخت خواب ‌های فلزی حتما به این موضوع دقت نمایید که، تخت خواب انتخابی شما دارای لبه ‌ها و گوشه‌ های تیز نباشد چرا که باعث آسیب دیدن پتو، ملحفه و تشک می شود. همچنین اگر تخت خواب فلزی را برای اتاق کودک تهیه می‌کنید، به علت بازیگوشی بچه ها، بهتر است نسبت به لبه ها و گوشه های تخت خواب حساس تر باشید.

برای خرید تخت خواب با کیفیت، بهتر است به یک فروشگاه معتبر مراجعه نمایید. سعی کنید از سفارش تخت خواب در کارگاه‌های کوچک محلی بپرهیزید، زیرا شما قبل از خرید و انتخاب باید به‌ صورت کلی تخت خواب را بررسی کنید.

همان‌طورکه اشاره شد تخت‌های فلزی نسبت به سایر تخت‌های موجود در بازار دارای قیمت پایین‌تری هستند و از این رو کیفیت پایینی نیز خواهند داشت. گاها به دلیل استحکام و چشم نوازی بیشتر باید به سراغ تخت خواب‌ های چوبی بروید.

تخت خواب‌ های چوبی برای اتاق کودکان مناسب‌ تر می باشند. تخت های چوبی و ام دی اف، اغلب اوقات  به علت ظرافت و استحکام طرفداران زیادی نسبت به تخت‌ خواب های ملامینه و فلزی دارند. اگر تخت خواب مورد علاقه شما ام دی اف یا ملامینه است باید به لبه‌ها و قسمت‌های برش خورده آن توجه کنید چرا که اگر با دقت برش نخورده باشند لبه‌های آن صاف و مرتب نخواهد بود و این امر بر روی زیبایی تخت خواب اثر خواهد گذاشت.

قیمت تخت خواب با کیفیت

یکی از عامل‌های مهم در هنگام انتخاب و خرید تخت خواب مناسب، قیمت آن می باشد. قیمت تخت خواب با توجه به جنس و یراق آلات آن متفاوت می باشد. معمولاً تخت‌ های فلزی نسبت به تخت‌ خواب های چوبی ارزان‌تر هستند. و به عبارت دیگر تخت خواب‌ های چوبی دارای قیمت بالاتری هستند. با توجه به بودجه‌ای که برای خرید تخت خواب در نظر گرفته اید، می‌توانید یک تخت خواب مناسب را انتخاب نمایید.

پشتی تخت خواب و انواع آنها

حال که، با در نظر گرفتن عواملی که در طی مقاله به آن اشاره شد، توانستید تخت خواب مورد علاقه خود را انتخاب نمودید. دیگر زمان آن رسیده تا به پشتی تخت خواب یا تاج آن توجه کنید. برخی از تخت خواب ‌ها دارای تاج ‌های بزرگ و طراحی های زیبا هستند. و این امر باعث افزایش قیمت آنها می شود. نگهداری این‌گونه تخت خواب‌ ها به ‌دقت بیشتری نیاز دارند.

برخی از افراد گاها به پشتی تخت تکیه می ‌دهند. اگر شما هم جزو این افراد هستید در هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که تاج‌ های برجسته و زاویه‌ دار برای این امر مناسب نخواهند بود. پس بهتر است در هنگام خرید تاج ‌های مسطح و بدون زاویه و ساده تر را انتخاب نمایید.

سخن پایانی

برای این که بتوانید خرید موفقی داشته باشید و تخت خواب استاندارد و مناسبی را تهیه نمایید، باید ابتدا نیازهای خود را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. می توانید با رعایت کردن نکاتی که در طی مقاله به آنها اشاره شد، خرید خود را به شکل اصولی و استاندارد انجام دهید. و در نتیجه از داشتن خوابی راحت  لذت ببرید.

Related posts

طراحی دیوار اتاق خواب جوان

baffi_root

ترکیب رنگ مبل راحتی طوسی | مبل طوسی رو با چه رنگ هایی ست کنیم؟

baffi_admin

دکوراسیون اتاق خواب ساده و شیک : بهترین انتخاب برای افراد با سلیقه

baffi_admin

دیدگاهی ثبت کنید