Image default
دکوراسیون منزل

راهنمای جامع خرید محصولات چوبی و فلزی (خانگی و اداری) :

ما در مبلمان بافی، سعی در تهیه و ارائه راهنمای جامعی در مورد  اصطلاحات و لغات کاربردی صنایع چوبی هستیم. تا بدین وسیله اطلاعاتی در زمینه لغات و اصطلاحات، انواع مختلف محصولات چوبی مثلا  نوع چوب مبل راحتی و خرید مبل راحتی شیک، و … را برای مشتریان علاقمند خود فراهم آوریم.

در این راهنما رنگها ، جنس ها و لغات و اصطلاحات رایج در بازار محصولات چوبی توضیح داده می شود. تا شما بتوانید با کسب اطلاعات زمینه ای، انتخاب و خرید معقولی داشته باشید.

اصطلاحات رایج در محصولات چوبی

عرض :

منظور از عرض هر محصول، فاصله بین ابتدای نقطه چپ تا انتهای نقطه راست آن محصول میباشد.

عرض، فاکتور مهمی است که بیشتر برای میز تلویزیون و میزهای کامپیوتر لحاظ میشود. همچنین یکی از فاکتور های مهم در تعیین قیمت هر میز، عرض آن محصول میباشد . عرض های متداول در بازار برای میز های شیشه ای کوچک، از ۷۵ سانتیمتر شروع میشود و تا عرض 160سانتی متر که در حال حاضر برای میزهای LCD پشت دار بزرگ  قابل تولید می باشند، وجود دارد.

عرض میز با توجه به سایز LCD انتخاب میشود به عنوان مثال برای تلویزیون های ۳۷ اینچ میزهایی با عرض ۱۰۰ سانتی متر مناسب هستند. درحالیکه برای تلویزیون های ۴۷ اینچ حداقل سایز ۱۲۰ سانتی متر توصیه میشود.

. مونتاژ:

به کنار هم قرار دادن و نصب قطعات یک محصول و سوار کردن آنها بر روی یکدیگر، مونتاژ می گویند. ممکن است برخی از محصولات داخل سایت بدون مونتاژ بفروش برسند. در این حالت مشتریان می توانند محصول مورد نظر را داخل بسته بندی تحویل گرفته و مونتاژ محصول توسط خودشان انجام شود. یا اینکه با پرداخت هزینه ای محصول را به صورت مونتاژ شده تحویل بگیرند.

. براکت:

 براکت میله ای عمودی و افقی است که در قسمت بالای میز پشت دار قرار می گیرد. به عبارتی براکت نگهدارنده LCD بر روی دیواره میزهای پشت دار چوبی است.

در حال حاضر امکان نصب براکت بر روی میزهای کوتاه شیشه ایی نیز وجود دارد.

.شیشه سکوریت نشکن:

این شیشه ها معمولا در قطرهای ۶، ۸ و ۱۰ میلیمتر تولید می شوند. این شیشه ها مقاومت بالاتری نسبت به شیشه های معمولی، در برابر ضربه و همچنین تحمل فشار دارند. امروزه تمامی میز های LCD شیشه ایی موجود در بازار، همگی از شیشه های سکوریت نشکن هستند.

CNC:

منظور از CNC طرح هایی است که به وسیله ی دستگاه های CNC بر روی چوب و مصنوعات چوبی حک می شوند. در این حالت محصول چوبی توسط دستگاه CNC خراشیده شده و طرح مورد نظر بر روی آن نقش می بندد .به عنوان مثال میتوان به عکس میز تلویزیون اپل اشاره کرد که طرح سیب گاز خورده در قسمت بالای میز قرار داده شده است. و یا میز جلو مبلی و عسلی هایی که انواع طرح های شیک، توسط دستگاه CNC بر روی آنها حکاکی می شود.

وکیوم :

برخی از مدل های جلو مبلی و عسلی به صورت وکیوم تولید می شوند. تفاوت مدل های وکیوم با مدل های CNC در این است که روکش محصول در مدل های وکیوم حتی در قسمت های فرو رفته و طرح دار میز بدون خراشیدگی می باشد. ولی در مدل های CNC شده، روکش محصول توسط دستگاه خراشیده شده و جنس زیر روکش دیده می شود. در این حالت می توان برای پوشاندن قسمت های خراشیده شده، می توان از رنگ و یا نوار نیز استفاده نمود. البته گاها این دو رنگی ایجاد شده در محصول باعث زیبایی آن نیز می شود.

. تفاوت بوفه و استند:

بوفه و استند هر دو نوعی ویترین هستند و از آن ها به منظور چیدن ظروف و اشیاء تزیینی استفاده می شود. تفاوت بین بوفه و استند را می توان به این شکل بیان نمود:

بوفه ها غالبا در ابعاد بزرگتری نسبت به استندها تولید میشوند و در ضمن بوفه ها به شکل درب دار می باشند. همچنین کاربرد استند ها بیشتر برای اشیاء تزیینی و کوچک میباشد، در حالیکه بوفه ها بیشتر برای قرار دادن و چیدن ظروف بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند.

. مدل های جام خور:

مدل جام خور، نوع و مدلی از برخی استندها و میزهای جلو مبلی می باشد. به این صورت که شیارها و قسمت هایی در برخی از این نوع استندها و یا جلو مبلی ها وجود دارند که جام به صورت معکوس درون آن شیارها قرار داده می شود.

در زیر چند نمونه و عکس از میز جلو مبلی مدل جام خور و یا استند مدل بار آورده شده است.

. مدل درب ریلی:

مدل درب برخی بوفه ها به صورت ریلی می باشند. یعنی به جای استفاده از لولا، برای درب ها از ریل استفاده میشود. درب های ریلی راحت تر باز و بسته می شوند و زمان باز و بسته شدن فضای کمتری را اشغال می کنند. مانند بوفه مدل جام خور ریلی.

. اجزای سرویس خواب:

اجزای تشکیل دهنده، سرویس خواب دو نفره را می توان به صورت زیر شرح نمود:

یک تخت خواب دو نفره، یک آینه و یک عدد میز و صندلی آرایش، همچنین دو عدد پایتختی .که این اجزا به صورت مجزا نیز قابل سفارش می باشند. به عنوان مثال: امکان سفارش سرویس خوابی صرفا به همراه پایتختی، و نیز بدون میز و صندلی آرایش نیز امکان پذیر می باشد.

. نگین دار:

بر روی برخی از مدل های میز تلفن ها، با نگین طراحی هایی انجام می دهند، که به این مدل میز تلفن ها، میزهای نگین دار می گویند. مثل میز تلفن های مدل دوکشو نگین دار.

. رنگها:

 • ونگه: رنگ قهوه ای تیره با رگه دار و طرح چوب می باشد. مانند: میز LCD مدل کمددار
 • آبنوس: رنگ قهوه ای تیره ای که درون آن رگه های ظریف قرمزی وجود دارد. برای آشنایی بهتر این رنگ می توانید،  عکس های میز تلویزیون در بخش محصولات سایت را مشاهده نمایید.
 • آنتیک: رنگ آنتیک به دو دسته تیره و آنتیک روشن تقسیم می شوند. آنتیک روشن مایل به کرم است، ولی آنتیک تیره تقریبا شبیه رنگ قهوه ای روشن است. در واقع آنتیک تیره روشن تر از ونگه و تیره تر از آنتیک روشن می باشد. برای مشاهده رنگ آنتیک روشن و تیره در مدل های میز تلویزیون به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.
 • راش: به رنگ کرم طرح چوب، راش می گویند.
 • جویز: نام دیگر آنتیک جویز می باشد و معمولا منظور همان آنتیک تیره است.
 • سفید( لارکس): لارکس رنگ سفید با رگه های سیاه کم رنگ است. برای تشخیص بهتر این رنگ به تصاویر میز تلویزیون در بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.
 • افرا: افرا، به رنگ کرم مایل به لیمویی گفته می شود.

جنس ها

 • MDF : محصولی که از گرما و فشاری که به خرده چوبهای نرم وارد شده بوجود می آید و به آن  MDF می گویند. می توان ام دی اف تولید شده را روکش نمود، متداول ترین روکش ام دی اف، ملامینه می باشد.
 • MDF HI GLASS : هایگلاس نیز نوعی ام دی اف امی باشد. با این تفاوت که روکش آن با یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می شود. پلکسی گلاس نیز نوعی پلاستیک است که ظاهر شفاف و شبیه شیشه دارد، در حالیکه نسبت به شیشه سبکتر و مقاومتر است.
 • ملامینه ضد خش: نوعی روکش ضد خش و ضد آب است. که روکش آن مقاومت بالایی در برابر آب دارد که بر روی نئوپان و ام دی اف کشیده می شود.
 • لترون: لترون، ترکیبی از تخته های چند لایه چوبی می باشد. که این تخته ها از چوب نرم، یا ضایعات خورد شده و تراشه های کارخانه های چوب بری، حاصل میشوند. تنوع طرحی لترون نسبت به ملامینه پایینتر می باشد، همچنین ملامینه در برابر خط و خش از لترون مقاومتر می باشد. در مبلمان بافی، بیشتر محصولات با روکش ملامینه عرضه می شود.
 • HPL : اچ پی ال، روکشی اداری است و از روکش های معمولی مانند ملامینه مقاوم تر هستند. برای مشاهده اچ پی ال، به بخش محصولات سایت مراجعه نمایید.
 • نوار PVC: نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن قسمت های برش خورده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان مورد استفاده قرار می گیرد. نوار پی وی سی از مواد پلاستیکی بسیار مقاوم تهیه می شود.
 • نوار کاغذی: نوار کاغذی محصولی شبیه نوار پی وی سی است. از نوار کاغذی نیز برای پوشاندن لبه های برش داده شده و بدون روکش ام دی اف و نئوپان استفاده می شود. تفاوت اساسی نوار کاغذی، با نوار پی وی سی در کیفیت آن ها می باشد، نوار کاغذی کیفیت پایینی نسبت به نوار پی وی سی دارد. همچنین در برابر ضربه نیز بسیار ضعیف تر از نوار پی وی سی می باشد.
 • کامپوزیت: نما و طرح هایی که به شکل سنگ و یا مواد مشابه می باشند. کامپوزیت ها از جنس پلاستیک ساخته شده و معمولا نور پردازی هایی نیز در طراحی آنها صورت می گیرد. 
 • رو کش اچ دی اف: اچ دی اف همان MDF است که فشردگی و کیفیتی بالاتر از ام دی اف دارد. روکش های اچ دی اف، قابلیت فرم دهی بالایی دارند. همچنین برای استندهای گیتار و روکش درب های ورودی آپارتمانی نیز از روکش اچ دی اف استفاده می شود.

Related posts

انتخاب رنگ مبل راحتی

baffi_root

راهنمای خرید مبلمان راحتی

baffi_root

انواع میز ناهارخوری مدرن و تناسب آن با فرش

baffi_admin

دیدگاهی ثبت کنید